İzmir’de Büyükşehir çekildi, Trafik Vakfı sahaya çıktı Resimler

İzmir’de Büyükşehir çekildi, Trafik Vakfı sahaya çıktı

Tanınmış işadamları Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ve Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça tarafından İzmir’deki araç çekme ve toplama amacıyla kurulan İzmir Trafik Vakfı çalışmalara başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait çekicilerin “yetkisizlik” nedeniyle çalışmalardan çekildiği süreçte oluşan boşluğu değerlendiren işadamları kurdukları vakıf aracılığıyla bu alana da girdi. 

Kent genelinde belediyeye ait araç çekme işleri bir ara belediye ile emniyeti karşı karşıya getirmiş, emniyet izin vermeden belediye çekim işlemi yapamaz hale gelmişti. Bunun üzerine Başkan Aziz Kocaoğlu’nun talimatı ile çalışma yapan 7 çekici vakfa hibe edildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü de çalışmaları kurulan vakıf üzerinden yürütmeye başladı.
 

Çalışmalar Vakıf bünyesinde kurular İZTAŞ İzmir Özel Trafik Eğitim ve Özel Sağlık Hizmetleri A.Ş aracılığıyla yapılıyor. Vakıf mütevelli heyeti Folkart’ta bürosu bulunan Avukat Meryem Rabia Kocabaş’ı tek yetkili isim olarak görevlendirdi. Tamamı vakfa ait olan şirket üzerinden yapılan çalışmaların startı Bornova’dan başladı. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde emniyet müdürlüğüne bağlı trafik polislerinin ceza kestiği araçlar çekilerek otoparklara götürülüyor.
 
Vakıf, araç çekici tarifesini de belirledi. Bir araç, yanlış yere park ettiğinde işlem yapılması halinde polis 88 TL park cezası yazacak. Ardından vakfın çektiği araç artı olarak 85 TL çekici ücreti ödeyecek. Daha sonra götürülen yerde otopark bedeli olarak da 7 TL ödeme yapacak. Böylece bir araca yanlış parkın cezası karşılığında 180 TL ceza yazılmış olacak.
 
Öte yandan vakıf bünyesindeki 7 çekicinin sayısını arttırmak için de çalışmaları hızlandırdı. Özellikle emniyette daha önce bu görevlerde çalışmış kişiler tercih edilirken personel ilanlarına da çıkıldı. Belli şartları taşıyan kişilerin istihdam edilmesi için çağrı yapılmaya başlandı. Vakıf, merkezde otopark sorununu hallederse çektiği araçları buraya götürecek. Özellikle Konak, Kordon, Alsancak, Göztepe gibi yoğun trafik akışının olduğu alanlarda sayı artacak. Vakıf kısa zamanda buralarda da faaliyete başlayacak.

Kaynak: Fatih YAPAR/EGEDESONSÖZ

Copyright © 2015 - İzmir Trafik Vakfı
İnvilon Web Tasarım